60c3a2737db14_03.jpg

Borkovická blata

Lázně Bechyně

Přírodní rezervace Borkovická blata je chráněné území vyhlášené z důvodu ochrany zachovalého fragmentu ekosystému ručně vytěženého rašeliniště přechodového pánevního typu s charakteristickou flórou a faunou.

Na komentovanou prohlídku této destinace se můžete vydat spolu s námi. Nabízíme tyto dvě trasy:

a/ Blatská krajina je jedinečná, ovlivnila i lid zde žijící. Měli své nářečí, zvyky i architekturu. Dovednost lidových stavitelů uvidíte při procházce /projížďka/ návsí Svinky, Komárov, Klečaty, Zálší, Mažice, Záluží a Vlastiboř. S výkladem budete obdivovat zachovalé statky zdobené štukovou výzdobou, známé jako jihočeské selské baroko. U vesnice Komárov uvidíte místo, kde se těží rašelina pro naše balneo. Návštěva INFA v Klečatech /kroje, dobové fotografie, život na vesnici, těžba borek .../ Možná návštěva skanzenu v Záluží /novodobá výroba loutek, zachovalá černá kuchyně, kovárna .../


b/ Projížďka a zastavení v každé vesnici, kde se zachovala lid. architektura. Návštěva v Mažicích pěstírny /rododendrony, azalky, kanadské borůvky - možnost zakoupit/. Procházíte podrostem borovic po rašeliništi s odvodňovacími kanály. Rostlinstvo i živočišstvo je přizpůsobeno zdejším podmínkám. Typickým stromem rašeliniště je hustá borovice blatka, zvládající trvalé zamokření.

Více informací se dozvíte na stráne věnované rašelině.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu souhlasíte.

Souhlasím