60c3a0366846d_04.jpg

Léčebné účinky rašeliny

Rašelina

S trochou nadsázky lze říci, že cesta rašeliny do bechyňských lázní míří až z pozdních čtvrtohor. Ne každá rašelina je však vhodná k léčebným účelům. Musí mít potřebné fyzikální vlastnosti (schopnost zadržet a přenášet teplo) a pochopitelně i určité chemické složení (přítomnost humínové kyseliny, pryskyřic, aromatických látek ... ). Ta naše je tak kvalitní, že odborným rozborem zjistíte např. i pylová zrnka rostlin zde rostoucích v dávné minulosti.

Bechyňská rašelina patří mezi nejlepší v České republice i ve střední Evropě! Podléhá také přísným pravidelným kontrolám, a to už od ložiska přírodního léčivého zdroje přes komplexní analýzy peloidu. Peloidy jsou látky vznikající v přírodě geologickými pochody. Ve směsi s vodou se používají jako koupele nebo zábaly. Rašelina obsahuje humínové kyseliny, které otvírají póry, jimiž se do těla dostávají ve vodě rozpustné anorganické sloučeniny, mající léčebný význam. Hojnost a účinek vosku i pryskyřice v naší rašelině vedla v minulosti k zamyšlení, zda mimo léčení pohybového ústrojí léčit i ženské choroby.

Lázně Bechyně
6102a8669b316_img-06.jpg
6102a8535e07e_img-09.jpg
Lázně Bechyně

Borkovická blata

Borkovická blata vznikla v proláklině dnes mezi městy Soběslav, Veselí nad Lužnicí a směrem k Bechyni.

Kdysi tady na nepropustném kyselém geologickém podloží bylo obrovské jezero, které v hloubce přes 9m existuje ještě dnes. Souvislá vodní hladina pokrývající zemi miliony let, hromadění odumřelých rostlin (rašeliníku, rákosin, ostřic, ...), tak dala vznik obrovským zásobám prosté rašeliny u obcí Komárov, Klečaty, Zálší a Mažice o výměře cca 860 ha, s hloubkou až 8m, stářím 8-10 000 let. Proces vývoje pokračuje dodnes.

Rašelina pro lázeňské účely se na Komárovském blatě, kde je balneologicky nejcennější ložisko prosté rašeliny s kyselostí 4,5 - 5,5 pH, těží asi od roku 1905 dodnes (tehdy pro první balneo v LD Šárka). Její zásoby na vytýčené vlastní lokalitě jsou dostatečné a vystačí ještě mnoho let.

6102ab801ebf6_img-10.jpg
6102ab5b0b70d_img-11.jpg

Cesta slatiny

Rašelinu je po vytěžení potřeba také upravit na ideální konzistenci, čímž vznikne rašelina/slatina pro léčebné zábaly a koupele.

Veškerou práci s rašelinou vykonávají v Lázních Bechyně 2 pracovníci.

Po odtečení vody z vytěžené rašeliny se tato odveze z ložiska do kryté přípravny v areálu lázní. Zde se nakládá na pásový dopravník a odstraňují se nežádoucí kusy kořenů. Následuje proces drcení – částečky rašeliny totiž nesmějí být větší než 2 mm. Jemná směs v podobě granulí padá do nerezové nádrže s automatickými míchadly a pitnou vodou. Hmota se zde ohřívá do teploty 40 °C. Po dosažení ideální hustoty putuje výsledná slatina potrubím přímo do nerezových van, kde se používá jako koupel pro pacienty, kteří mají lékařem koupele povolené.

Pamatováno je i na případy, kdy lékař koupele nedoporučí. Pro tuto skupinu pacientů se tmavá hustá hmota plní do kbelíků a posílá výtahem přímo do prostor, kde nastupuje odborný personál a provádí slatinné zábaly.

Lázně Bechyně
6102aadba0e49_img-13.jpg
6102aaccdb825_img-12.jpg

Prohlédněte si kompletní nabídku našich lázeňských pobytů.

Nabídka lázeňských pobytů

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu souhlasíte.

Souhlasím