Toto jsou oficiální stránky a ceny zde jsou jediné platné.
+420 381 476 100 info@laznevbechyni.cz

Aktuality

Altán je hotov!

Datum zveřejnění: 16.04.2019 | Kategorie: Kultura a akce

V minulých dnech se podařilo dokončit altán, který bude dominantou nedávno vybudovaného parku za budovou LH Olga. Vznikl tím prostor, kde ve slunných dnech najdete stín a budete si moci užít odpočinku mimo budovu. Více o altánech naleznete v detailu článku.

Máme nový altán

Altány patří k lázním. Poslední pětiúhelníkový, který byl nad lázeňským domem Šárka, ještě mnozí bechyňáci pamatují. V dubnu 2019 byl dokončen v lázních altán nový. Vzhled, materiál, umístnění, to vše vymyslel pan Roman Sekal z Bechyňské Smolče a když vymyslel, tak také postavil. Dřevěný altán má oválný tvar o rozměrech 10 m x 6 m a je pojat tak, aby zapadl co nejvíce do přilehlé krajiny. Spočívá na dvanácti nosných, zakřivených stojkách, jež jsou z dubového dřeva. Zvláštností je, že je to pouze jádrové dřevo … veškerá běl (okrajové světlé dřevo) bylo spolu s kůrou za velkého pracovního úsilí odstraněno, a to kvůli trvanlivosti stavby. Jeden z nejobtížnějších úkolů byl výběr kmenů. Po několika nezdařených pokusech získat kulatinu na manipulačních skládkách, se pan Sekal rozhodl přistoupit k výběru stromů přímo v lese a jejich následné pokácení.


A tak se stalo, že kmeny pochází z různých koutů jižních Čech, například i z Schwarzenberské obory na Hluboké a podobně. Zvláštností altánu je konstrukce. Na zakřivených trámech a krokvích nepracoval žádný CNC stroj, ale pouze ruka a zkušené oko řenemeslníka. Střecha je pokryta šindelem alpského typu, jež je díky houževnatosti modřínového dřeva mnohem trvanlivější, než šindel vlašský. Celá stavba započala podzimem 2018, kdy se udělaly základy, dlažba a terénní úpravy. Celkem zde bylo odpracováno cca 1 600 hodin lidské práce. Dřevěný altán a lavice jsou nevšedním dílem Odpočinek zde najde 30-35 osob. Tuto novou zahradní stavbu budeme využívat pro přednášky a hudební konzerty.

O slavnostním otevření Vás budeme informovat. Všechny zúčastněné osoby zde pracovaly s chutí a úsměvem a to se asi vtisklo do přitažlivosti nevšedního altánu dodává mladý autor stavby, zahradník pan Roman Sekal. My všichni altánu přejeme, aby se stal místem odpočinku pro několik dalších generací.

Napsala: Dagmar Faktorová, vedoucí kulturního oddělení

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu souhlasíte.